Október 12-én és 13-án tartották Prágában a Darkshire őszi fesztiválját, amely bármennyire tűnik elképzelhetetlennek, első nap egy kolostorban, míg második nap egy tenplomban került megrendezésre. A nem mindennapi élményről számolunk be.
Amikor a drum and bass és Csehország szóba kerül, a fesztiválok világában jártasabbak egyből rávágják a Let It Roll-t, pedig aztán jóval színesebb a cseh törtütem szcéna ennél. Ékes példaként szolgál erre a Darkshire, amely koncepció mentén építi brandet, amely a nyári erdei fesztiválján kívül tartott már rendezvényt elhagyatott gyárban, vágóhídon tavaly óta pedig állandósulni látszik egy őszi tematika, amely Monastery & Church néven invitálja további sötét utazásra a drum and bass szerelmeseit.
Az első este a Gabriel Loci nevű kolostorban zajlott, amely egy többszintes rendezvényhelyszín. Éjfél után érkeztünk, ekkorra már szép számmal gyültek össze nagyrészt feketébe burkolózott emberek. Első utunk a szentélybe vezetett, ahol a gregorián ének járta körbe a vörös fényekben úszott templomhajót.
Ezt követően már az épületben jártunk és próbáltunk bejutni minden helyszínre, bár ez nem volt egyszerű, ugyanis szinte kivétel nélkül mindegyik tömve volt -nemhiába lett sold out a fesztivál. Volt irodaként berendezett terem, csempékkel körberakott elmegyógyintézet, egy belső kert pihenésre, valamint egy csilárokkal diszített, bálterem névre keresztelt is.
Ezutóbbi látta vendégül a fesztivál egyik húzónevét is, a The Caracal Projects-et, aki amúgy nagyon jó szettet játszott, a tőle megszokott kalandozásokkal. Ezt a helyszínt azért is kedveltük, mert – meglepő módon – itt volt a legtöbb mozgásterünk, valamint a csillárok fénye a zenével összehangolva még látványosabbá tette a szettet.
A kísérteties hangulat teljessé tételét a kripta tette teljessé, ahol a hűvös helyiségeken kívül voltak szűk folyosók, egy mozgó fa, stroboszkópos angyal szobor és sok minden más, kicsit mint egy szabadulószoba.
Egy nappal és pár lépéssel arrébb már a Sacre Coeur templomban találtuk magunkat, ahol a fesztivál második, egyben utolsó napja volt. Az előző naphoz hasonlóan éjféltájt érkeztünk és ugyancsak hasonlóan szép tömeg gyűlt össze a templomkertben odaérkezésünkkor.
A templomba érve szembetűnő volt, hogy milyen szép állapotban van az épület, valamint, hogy milyen látványosan használják ki a tér adottságait, így a zúzós szettek társulva a különleges helyszínnel (például a boltív fényfestése vagy a lelógatott faalak) még különlegesebbé tették az élményt. A törtütemes körökben ismeretesebb, Billain volt az aznapi legnagyobb név.
Az első napunk és amúgy az egész fesztivál talán legbosszantóbb pontja az eseményen való fizetés megoldása volt: a karszalagra feltöltött pénzzel lehetett csak fizetni, amelynek visszaigénylése kifejezetten körülményesre sikeredett, viszont, ha végigcsinálta valaki, az 1-2 napon vissza is kapta a pénzét. Pénteken ráadásul még az is közrejátszott, hogy a többszintes buliban csupán kint volt egy darab feltöltőpont. (Amúgy, a sör nem volt túl vészes áron, 79 korona volt a korsó, ami forintra átszámítva 1200 körül mozgott.)
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy életreszóló élménnyel lettünk gazdagabbak, nem minden nap rendeznek drum and bass eseményeket ilyen különleges helyen a közelünkben, különösen szakrális helyeken. Mi ezt az eseményt egy prágai hosszúhétvégével kapcsoltuk össze, aminek az egyik legüdébb szinfoltja volt a Darkshire Monastery & Church.
Akiket érdekelnek a Darkshire következő eseményei, azoknak katt a szervezők oldalára: https://darkshire.cz/
A fesztiválról készült további képek közül pedig a Facebook-oldalukon tudtok szemezgetni.